Svaki pisac stvara svijet. No, neki ne kreiraju samo priče, već i nove identitete za sebe. Ti autori, koji biraju raditi pod pseudonimom, često žele odvojiti svoj privatni život od svoje pisane riječi, izbjegavajući predrasude ili prepoznavanje, a mnogi zapravo žele isprobati nešto novo bez tereta prethodnih očekivanja.
Istaknuti pisci poput Georgea Orwella, Marka Twaina, i J.D. Robb su kroz povijest koristili pseudonime kako bi zaštitili svoj identitet, testirali granice svoje kreativnosti, ili čak prevarili čitatelje. Ponekad su pseudonimi toliko dobro skriveni da se pravo ime autora otkrije tek godinama kasnije ili se nikada ne otkrije.
Ovaj blog post će vas povesti na putovanje kroz vijekove, istražujući različite pseudonime, priče koje stoje iza njih, i zašto su neki od najpoznatijih autora na svijetu odlučili preuzeti alternativni identitet.
Razlozi za pseudonime poznatih pisaca
Poznato je da je George Orwell, pravim imenom Eric Arthur Blair, odabrao svoj pseudonim kako bi zaštitio privatnost. Orwell je, pišući o siromaštvu i nejednakosti, želio izbjeći moguće socijalne odmazde. Pseudonim mu je također omogućio da izbjegne stereotipe povezane s njegovim pravim imenom, dajući njegovim djelima slobodu da zasjaju vlastitim svjetlom.
Slično tome, Samuel Langhorne Clemens, poznatiji kao Mark Twain, koristio je svoj pseudonim kako bi se razlikovao. Izraz “mark twain” je igra riječima koja dolazi iz nautičkog žargona, što odražava Clemensovu ljubav prema putovanjima na rijeci Mississippi.
S druge strane, postoji i Nora Roberts, popularna američka autorica romantičnih romana. No, kada je poželjela isprobati svoje sposobnosti u žanru trilera, odabrala je pseudonim J.D. Robb. Ovaj alter ego omogućio joj je da se oslobodi očekivanja koja su se već stvorila oko njenog pravog imena i stvori nešto novo i svježe.
Kad pseudonim nije stvar izbora
Međutim, pseudonimi nisu uvijek izbor autora. Stephen King, poznat po svojim horor romanima, bio je prisiljen koristiti pseudonim Richard Bachman zbog izdavačke politike da autori ne mogu objaviti više od jedne knjige godišnje. Svoj alter ego koristio je za publikaciju dodatnih djela.
Autori poput Carrolla i Dr. Seussa su koristili pseudonime kako bi stvorili osobnosti koje odgovaraju njihovim djelima. Charles Lutwidge Dodgson, poznatiji kao Lewis Carroll, koristio je svoj pseudonim kako bi odvojio svoj akademski rad od svojih dječjih romana. Theodor Seuss Geisel, poznatiji kao Dr. Seuss, koristio je pseudonim kako bi dodao element dječje čarolije svojim djelima.
Pseudonimi koji nikad nisu otkriveni
Neki autori poput talijanske spisateljice Elene Ferrante i čileanskog pjesnika Pabla Nerude, čiji su pseudonimi postali njihove ikone, nikada nisu otkrili svoje prave identitete. Njihove prave osobnosti ostaju tajne, dopuštajući njihovim djelima da govore sami za sebe.
U konačnici, bilo da je to da bi se zaštitili, izbjegli očekivanja, ili stvorili alter ego koji odgovara njihovim djelima, autori koji koriste pseudonime pružaju fascinantni uvid u kompleksnost i tajnovitost procesa pisanja. Pseudonimi mogu biti snažna alatka koja piscima omogućava da se izraze na nove i uzbudljive načine, dok nas kao čitatelje ostavljaju sa zagonetkom koja nadmašuje stranice knjige.
Evo još nekoliko pisaca koji koriste pseudonime
- Hector Hugh Munro (pseudonim: Saki): Britanski pisac poznat po svojim oštrim i često mračnim satirama.
- Agatha Christie (također pisala kao: Mary Westmacott) – Britanska autorica najpoznatija po svojim kriminalističkim romanima i pričama o detektivima Hercule Poirotu i Miss Marple. Kao Mary Westmacott, pisala je romane koji su više usmjereni na obiteljske i romantične teme.
- Stanisław Lem (pseudonim: Tomasz Jerzy Kucharski) – Poljski autor znanstvene fantastike koji je koristio pseudonim u svojim ranoj karijeri zbog političkih ograničenja u poljskoj literaturi nakon Drugog svjetskog rata. Najpoznatiji je po romanu “Solaris”.
- J.K. Rowling (također pisala kao: Robert Galbraith) – Autorica serije o Harry Potteru, koja je pod pseudonimom Robert Galbraith napisala detektivsku seriju “Cormoran Strike”.
- Isaac Asimov (pseudonim: Paul French) – Američki autor znan po svom opsežnom radu u znanstvenoj fantastici, koristio je pseudonim za svoju seriju za mlade “Lucky Starr”.
- Charles Dickens (pseudonim: Boz) – Jedan od najpoznatijih autora iz viktorijanskog doba, Dickens je koristio pseudonim Boz u svojim ranoj karijeri. Njegova najpoznatija djela uključuju “Božićna priča”, “Oliver Twist”, i “Velika očekivanja”.
- C. S. Lewis (pseudonim: Clive Hamilton, N.W. Clerk) – Engleski autor poznat po seriji “Kronike Narnije”. Kao Clive Hamilton napisao je svoja rana filozofska djela, dok je pseudonim N.W. Clerk koristio za svoju knjigu “A Grief Observed”.
- Anne Rice (također pisala kao: A.N. Roquelaure, Anne Rampling) – Američka autorica poznata po svojim gotičkim, erotičnim, i religioznim temama. Kao A.N. Roquelaure napisala je erotsku trilogiju “Sleeping Beauty”, dok je kao Anne Rampling napisala romane “Izlaz u raj” i “Belinda”.
- Ina Špiček (pseudonim: Inna Moore) – Poznata hrvatska spisateljica ljubavnih i erotskih romana koja spaja napetu radnju i erotske scene u jednu knjigu. Jedno od najpoznatijih djela su joj “Krivi broj”, “Dodir zvijeri” i “Spašen” koji su postigli ogromni uspjeh u svijetu hrvatske književnosti.
- Augusta Benčić Ivančin (poznata kao Augusta B.I.) – Još jedna poznata hrvatska spisateljica koja se proslavila svojim romanima “Jutro poslije stvaranja”, “SvingeRaj” i “Tigrasti dječak”. Augusta vješto otvara pitanja tabu tema hrvatskog društva te spaja erotiku i brojne obrate u svojim knjigama.
Uključi se u srpanjski izazov
Pozivam vas da sudjelujete u našem izazovu čitanja za srpanj: “Skriveni identiteti: Mjesec autora pod pseudonimom”. Ovo je prilika da otkrijete, ili ponovno pročitate, neka od najpoznatijih djela koja su napisali autori pod pseudonimima.
Od Georgea Orwella i Marka Twaina, do J.D. Robb i Richarda Bachmana, pustite da vas njihova maštovita pisanja odvedu na putovanje u neistražene svjetove, zagonetne misterije i duboke ljudske emocije. Istražite kako ovi autori, skrivajući svoje prave identitete, stvaraju snažne, nezaboravne likove i priče koje traju kroz vrijeme.
Bez obzira na vaš ukus za žanr – bilo da volite znanstvenu fantastiku, kriminalističke romane, romantične priče, ili avanture – postoji autor pod pseudonimom koji će zadovoljiti vašu književnu glad. Prilikom čitanja, pokušajte razumjeti zašto su ovi autori odabrali raditi pod pseudonimom. Kako pseudonim utječe na njihovo pisanje i način na koji čitatelji doživljavaju njihova djela?
Podijelite svoje misli, otkrića i osvrte sa zajednicom Ljepota čitanja na društvenim mrežama koristeći hashtag #SkriveniIdentiteti. Posjetite Instagram stranicu Ljepota čitanja za preporuke.
Radujem se vašem sudjelovanju u ovom srpanjskom izazovu čitanja.
Sretan put u svijet autora pod pseudonimima!
Uključi se u Book klub Ljepota čitanja
Pozivam vas da nam se pridružite u Book klubu – Ljepota čitanja. Svaki mjesec čitamo drugu knjigu i raspravljamo o njoj na našim sastancima. Ako želite upoznati nove ljude, čitati sjajne knjige i imati priliku razmijeniti mišljenja i ideje, !