Književnost može biti izvrstan izvor inspiracije, zabave kao i životnih lekcija za mlade odrasle (eng. Young adult). Književni klasici, bilo da se radi o romanima, pričama ili pjesmama, često se smatraju najutjecajnijim i najvrjednijim djelima u kanonu književnosti.
Iako su neka od ovih djela pisana prije više stotina godina, njihove poruke i teme su i dalje relevantne i zanimljive za mlade čitatelje. U nastavku ćemo se pozabaviti nekim od najboljih književnih klasika za mlade odrasle i objasniti zašto su vrijedni čitanja.
“Lovac u žitu” – J.D. Salinger
“Lovac u žitu” je priča o Holden Caulfieldu, mladom muškarcu koji se bori sa svijetom odraslih. Roman se često smatra jednim od najutjecajnijih književnih klasika u modernoj američkoj književnosti. Jedan od razloga za to je njegova autentičnost; Salinger je uspio prikazati istinsko iskustvo adolescenta i prenijeti ga na stranice svoje knjige. Holdenov konstantni sukob sa sustavom i njegova potraga za istinskim smislom života, stvari su s kojima se mnogi mladi ljudi mogu poistovjetiti.
“Gospodar prstenova” – J.R.R. Tolkien
“Gospodar prstenova” je epska fantastična priča o hobitu Frodu Bagginsu koji se zajedno sa svojim prijateljima bori protiv zlog Saurona. Roman je postao jedan od najutjecajnijih književnih klasika svih vremena. Iako je Tolkienova mitologija izmišljena, tema o borbama za slobodu, prijateljstvu i hrabrosti koja se provlači kroz cijelu knjigu, privlači mnoge mlade čitatelje.

“Ljubav u doba kolere” – Gabriel Garcia Marquez
“Ljubav u doba kolere” je romantična priča o Florentinu Arizii i Ferminu Dazu koji se susreću nakon mnogo godina. Roman je poznat po svom osjećajnom zapisu i snažnoj ljubavnoj priči. Ono što ovu knjigu čini tako značajnom je Marquezov jedinstveni stil pisanja i način na koji on uspijeva prenijeti emocije svojih likova. Mladi odrasli koji traže knjigu koja će ih rasplakati i nasmijati, ali i ponuditi duboku emocionalnu povezanost sa svojim likovima, mogu naći sve to u ovoj knjizi.
„Ponos i predrasude” – Jane Austen
“Ponos i predrasude” je roman o pet sestara Bennet i njihovoj potrazi za srećom i ljubavlju u društvu engleskog srednjeg sloja. Knjiga se često navodi kao jedna od najboljih knjiga u engleskoj književnosti zbog svoje inteligentne i oštre karakterizacije. Austen je uspjela stvoriti neke od najneodoljivijih likova u književnosti, a njezin duhoviti i pronicljivi stil pisanja, doprinosi njezinoj popularnosti među mladima i odraslima.

“Ubiti pticu rugalicu” – Harper Lee
“Ubiti pricu rugalicu” prati priču djevojčice Scout Finch i njezinog oca koji brane Afroamerikanca u ruralnom Južnom gradu. Radnja romana usredotočena je na Atticusa koji brani crnca optuženog za silovanje bijele žene, i suočava se s protivljenjem i predrasudama zajednice koju predstavlja. Scout, koja je pripovjedač priče, prati taj slučaj i kroz to uči o nepravdi i diskriminaciji u društvu. Roman se često smatra jednim od najvažnijih književnih klasika zbog svoje poruke o rasizmu i nepravdi. “Ubiti pticu rugalicu” ističe se po svojoj slojevitosti i kompleksnosti svojih likova, koji su izuzetno dobro prikazani i realistični.
“1984” – George Orwell
“1984” je futuristički roman o svijetu koji se kontrolira preko države i o jednom muškarcu koji se bori protiv ovog sustava. Roman je često spominjan u kontekstu politike i vlasti zbog svoje upozoravajuće poruke o opasnostima totalitarizma. Ono što ovu knjigu čini vrijednom čitanja za mlade odrasle je njezina poruka o važnosti slobode i ljudskih prava.

“Neobičan događaj sa psom u noći ” – Mark Haddon
“Neobičan događaj sa psom u noći“ je roman koji govori o petnaestogodišnjem dječaku Christopheru Booneu, koji ima autizam. Nakon što susjedov pas bude ubijen, Christopher odlučuje istražiti taj događaj. Kroz svoju istragu, Christopher otkriva tajnu svoje obitelji i suočava se s izazovima komuniciranja i povezivanja s drugima. Roman se ističe po svom jedinstvenom narativnom stilu koji prati um autističnog lika i način na koji on doživljava svijet oko sebe. Knjiga je izuzetno zanimljiva i poučna, a istovremeno nudi uvid u svijet osoba s autizmom.

Važnje životne lekcije
Književni klasici su vrijedni ne samo zbog svoje umjetničke vrijednosti, već i zbog toga što mogu ponuditi važne lekcije i izazvati razmišljanje kod mladih čitatelja. Njihove teme i poruke su relevantne i danas, a njihovi likovi i zapleti ne prestaju očaravati i poticati maštu. Bilo da želiš potražiti avanturu u fantastičnom svijetu ili se suočiti s kompleksnim pitanjima poput društvenih nepravdi i ljudskih prava, književni klasici nude nesigurnim mladim odraslima mnoštvo mogućnosti za istraživanje i otkrivanje novih stvari. Čitanje književnih klasika može pomoći mladim odraslima da razviju svoju kritičku misao i prošire svoje horizonte.
Naravno, ovo nije konačan popis književnih klasika koje bi svaki mladi odrasli trebao pročitati. Postoje mnogi drugi naslovi koji su jednako vrijedni čitanja, poput “Dr Jekyll and Mr. Hyde” od Roberta Louisa Stevensona, “Veliki Gatsby” od F. Scotta Fitzgeralda i “Pustolovine Huckleberryja Finna” od Marka Twaina. Bez obzira na to koji naslov odabereš, vjerojatno ćeš pronaći inspiraciju, zabavu i možda čak i neke lekcije koje mijenjaju život.