Posljednjih godina psihološki trileri postali su jedan od najpopularnijih žanrova u književnosti i filmu, a dvije knjige koje su značajno utjecale na njihovu popularnost su “Verity” od Colleen Hoover i “Žena na prozoru” od A. J. Finna.
“Verity” je roman koji je objavljen 2018. godine i brzo je postao bestseler. Radnja prati jako uspješnu spisateljicu Verity Crawford koja nakon prometne nesreće ne može pisati. Njezin muž Jeremy angažira manje popularnu autoricu Lowen Ashleigh da dovrši Verityine nedovršene knjige. No, kada Lowen dođe u Verityinu kuću i počne čitati Verityine bilješke, otkriva neke mračne tajne koje će je natjerati da se zapita koliko dobro poznaje Verity i Jeremya te što se uistinu dogodilo u njihovoj prošlosti.
“Žena na prozoru” objavljena je također 2018. godine i također je postala bestseler. Radnja prati dr. Annu Fox, psihoterapeutkinju koja boluje od agorafobije i ne može napustiti svoju kuću. Kada novi susjedi dođu u kuću preko puta, Anna počinje pratiti njihove živote, no jedne noći svjedoči zločinu i ne zna tko joj može vjerovati kada pokuša prijaviti incident.
Čemu toliki hype?
Ove dvije knjige su značajno utjecale na popularnost psiholoških trilera jer su se istaknule svojom originalnom pričom i neočekivanim preokretima. Uz to, obje knjige su pisane u prvom licu, što čitatelju omogućuje da se dublje uživi u glavni lik i osjeti njihove emocije. To je postao prepoznatljiv stil psiholoških trilera i mnogi drugi pisci su ga usvojili u svojim radovima.
“Žena na prozoru” je također adaptirane u film, što je samo dodatno povećalo njezinu popularnost. Za knjigu „Verity“, film je još u razvoju, ali je objavljeno da će produkciju voditi Maryam Keshavarz, a glavnu ulogu tumačit će Elizabeth Olsen. Trenutno nije poznato kada će film biti objavljen.
Mnogi ljudi vole psihološke trilere jer ih drže napetima i ne znaju što će se dogoditi na kraju. Osim toga, psihološki trileri često se bave temama poput obiteljskih tajni, traume, gubitka, a to su teme koje su univerzalne i lako se mogu povezati s likovima i radnjom.
Trikovi za uspješnost
Kako bi uspjeli u populariziranju psiholoških trilera, Hoover i Finn su koristili nekoliko trikova koji su pokazali da su uspješni. Prije svega, njihovi likovi su bili vrlo kompleksni i razvijeni, s dubokim emocijama i tajnama.
Pored kompleksnih likova, Hoover i Finn su koristili i druge trikove kako bi uspješno popularizirali psihološke trilere. Jedan od tih trikova je bila neizvjesnost i napetost koju su uspjeli održavati kroz cijelu priču. U obje knjige, postoji osjećaj da se nešto važno skriva, te da likovi ne znaju tko im može vjerovati, što drži čitatelja napetim i zainteresiranim za daljnji razvoj radnje.
Također, Hoover i Finn su koristili neke neočekivane preokrete i zaplete u radnji, što je postalo prepoznatljivo za psihološke trilere. Ove knjige su pružile nešto drugačije u odnosu na uobičajene krimi i triler žanrove, te su ih čitatelji prihvatili kao osvježenje u književnom svijetu.
Sve ove tehnike su u konačnici doveli do toga da su “Verity” i “Žena na prozoru” postali bestselleri i pomogli u popularizaciji psiholoških trilera. Mnogi drugi pisci su kasnije usvojili slične elemente i tehnike u svojim knjigama, a psihološki trileri i danas ostaju jedan od najpopularnijih žanrova u književnosti i filmu.
Više o raznim knjigama i naslovima možeš pronaći ovdje.