Jurica Pavičić, hrvatski kolumnist i jedan od najnagrađivanijih i najčitanijih domaćih pisaca je napisao roman koji je toliko stvaran svakome stanovniku Lijepe naše da ponekad imate osjećaj kako čitate crnu kroniku poznatih nacionalnih novina.
Radnja se događa u jesen 2022. godine, kada Split polako uranja u jesensko-zimski drijemež nakon još jednog užurbanog i prepunog turista ljeta.
„Vidjeli su splitske socijalističke kvartove: stambene nebodere, plivalište, zgradu gimnazije, stadion sagrađen 1979. za Mediteranske igre.“
Ispreplitanje sudbine različitih likova
Protagonistica romana Ines Runjić, odlazi u centar grada gdje radi na recepciji poznatoga hotela. Njezina majka Katja obavlja kućanske poslove živcirajući se zbog susjeda koji je odlučio prisvojiti zajedničke prostorije svih stanara. Zvone Carev, mladi policajac ostavlja bolesnog oca te juri u napuštenu tvornicu gdje je pronađeno tijelo maloljetne djevojke.
Na koji način će se sudbine ovih nepoznatih ljudi ispreplesti te tko je ubojica mlade djevojke, otkrit ćeš ako pročitaš ovaj fenomenalan krimić koji otkriva što smo sve spremni žrtvovati za svoje voljene te kakve posljedice izazivaju naše odluke.
„Na jednoj su strani zaljeva njihov život, njihov portun, njihovo kućno zvonce, čajnik i kuhinjski stol. Na drugoj su betonski paviljoni u raspadu, hrpe šute, bakarnih zavojnica i otkrhnutih cigli, ostavljene na kiši kao pejzaž nepojmljive ružnoće.“
Pametno napisani noir roman
U ovom sjajnom noir romanu autor vrlo brzo otkriva ime ubojice i povezanost s likovima. Jer, iako se ovaj roman predstavlja kao krimić, on je više priča o jednom društvu koje se još uvijek ne može izvući iz posljedica događanja od prije skoro 30 godina. Imat ćeš osjećaj kako poznaješ sve i jednog lika. Jer vjerojatno se netko sličan nalazi u tvom okruženju.
Radnja koja isprepliće sudbine dviju obitelji
Krenimo od obitelji Runjić. Žive u radničkom, betonski socijalističkom dijelu Splita, majka, kćer i sin. Katja je tipična balkanska majka – bori se za bolji život iako stalno gunđa, pokušava biti dobra vjernica jer tako kaže tradicija, sve bi dala za svoga sina koji po cijele dane provodi spavajući, igrajući igrice i ispijajući kave. Ines je tipična priča mlade osobe iz ovih krajeva – radi posao koji ne voli jer nije bila u mogućnosti završiti fakultet, petlja se s krivim muškarcima, a kod kuće nema nikakvu potporu.
Druga obitelj koja se prati kroz roman je obitelj Zeba. Njih snalazi neopisiva tragedija – ubijena im je sedamnaestogodišnja kći Viktorija. Zebe predstavljaju sve one tajkune koji misle kako sve mogu postići svojim statusom. Jako mi je bilo zanimljivo kako ih Pavičić nije puno koristio u samoj radnji. Imam osjećaj da su trebali poslužiti, kao simbol svega što ne valja u našoj zemlji, te time dati opravdanje daljnjim događajima u knjizi.
I treća obitelj je obitelj Carev – otac i sin. Zvone je policajac koji već neko vrijeme radi u policiji te je vrlo dobar u svom poslu. Ali zna da će unaprijeđen biti mlađi kolega jer ima veze. Brine se o ocu koji je ratni vojni invalid. Pavičić je kroz priču o Zvoninom ocu dodao još jednu dimenziju stvarnosti. Još jednom koristi aktualne priče iz stvarnoga života kako bi se čitatelj više povezao sa samom pričom.
Uz ove tri obitelji kroz knjigu prolaze mnogi drugi likovi – policajac staroga kova, sumnjivi vlasnik hotela, lokalni moćnici te i sama javnost koja je uvijek spremna podleći niskim strastima.
Ideološka dilema
Najfascinantniji lik ovoga romana je lik Ines. Ovaj lik kroz cijeli roman predstavlja ideološku dilemu koju bi većina nas imala da se nađe u njenoj situaciji, izbor između toga kome ćemo biti lojalni – plemenu ili zakonu.
Uz sve nabrojano, ovo je jedan pravi policijski roman. Zanimalo bi me koliko je vremena utrošio Pavičić kako bi istražio policijsku metodologiju i terminologiju. Ako i tebe zanima kako sve funkcionira, ili na koji način mogu otkriti jesi li nešto loše napravio/la, Mater Dolorosa definitivno donosi zanimljiv pogled u istražiteljske procedure i tehnike.
Ako ne želite pobjeći od hrvatske stvarnosti, onda uzmite ovu priču, koju nam pripovijedaju Ines, Katja i Zvone, u ruke jer nećete moći prestati čitati do zadnje stranice.
Zašto se knjiga zove “Mater Dolorosa”? *spoiler na kraju teksta*
“Mater Dolorosa” je latinski izraz koji se prevodi kao “bolna majka”. To se odnosi na Mariju, majku Isusa Krista, koja je u kršćanskoj tradiciji poznata kao “Mater Dolorosa” zbog njenog dubokog bola tijekom Isusove muke i smrti na križu.
Kao majka, Marija je osjetila snažnu bol gledajući svog sina kako pati, umire i prepušta se Bogu. Njena patnja je velika tema kršćanske umjetnosti i kulture, a prikazuje se kao majka koja tuguje i pati, često sa suzama na licu i sa Isusovim tijelom u naručju.
“Mater Dolorosa” se često slavi u katoličkoj crkvi u kontekstu Velikog petka, dan kada se sjećamo Isusove muke i smrti. Pobožnost “Stabat Mater” je molitva koju mnogi kršćani mole u čast Marije kao “Mater Dolorosa”.
***spoiler u nastavku***
U ovom romanu, Mater Dolorosu predstavlja Katja koja shvaća da je njezin sin Mario kriv za smrt Viktorije Zebe i sve učinila za svoga sina, kako bi njegove patnje bile manje, odnosno, kako ih ne bi bilo. Katja odlazi u crkvu i moli se Materi Dolorosi za svog sina, dok u isto vrijeme potiskuje svoju savjest klasičnom hrvatskom pričom – “sama si je kriva”.
Više recenzija pronaći ćeš ovdje, a knjigu u izdanju Stilus knjige možeš pronaći ovdje.