U trenutku kada postaneš majka, cijeli svijet se okreće naopačke. Tihi trenuci koje si nekada imala za sebe sada su zamijenjeni plačem, smijehom i beskrajnom brigom za tvoje maleno čudo. No, usred svih tih novih uloga i odgovornosti, što je s onim dijelom tebe koji je volio uroniti u svijet knjiga?
Kada sam postala mama, jedno od prvih pitanja koje su mi ljudi postavljali bilo je: “Kako stigneš čitati s bebom u kući?” Ovo je pitanje koje mnoge nove mame postavljaju, a ja sam bila jedna od njih. Dok sam se suočavala s izazovima majčinstva, nisam željela odustati od svog dragocjenog vremena s knjigom. Kroz iskustvo prvih mjeseci s bebom, otkrila sam nekoliko korisnih strategija koje su mi pomogle organizirati vrijeme i nastaviti uživati u čitanju.
Iskoristi vrijeme dok beba spava
Ovo je vjerojatno najčešći savjet koji sam dobila, ali to je zato što stvarno funkcionira. Dok beba spava, to je tvoje vrijeme za sebe. Umjesto da se hvataš kućanskih poslova, opusti se uz knjigu – pa makar pročitala dvije stranice. Čitanje uvelike može smanjiti koncentraciju stresa kojeg možeš osjećati nakon poroda jer na upravo ono omogućava da se opustimo i udaljimo od svakodnevnih briga.
Audio knjige su tvoj prijatelj
S bebom u rukama, pripremanjem obroka, dojenjem…nemaš slobodne ruke, a bome ni oči za čitanje. To je bio trenutak kada sam odlučila isprobati audio knjige. Trebam li spomenuti koliko su audio knjige korisne tijekom šetnji s bebom?
Mnogi će reći kako nemaju koncentracije za slušanje knjiga, ali ja ću ti reći da ćeš steći tu koncentraciju upravo slušanjem – u šetnji s bebom. Kada vlada mir i tišina.
Partnerstvo u brizi
Moj suprug i ja smo se dogovorili da ćemo podijeliti odgovornosti oko djeteta – kako to i treba biti. To je značilo da bih ja imala određeno vrijeme za sebe, a isto tako i on. Kada je on bio s bebom, ja sam si uzimala vremena za čitanje.
Napravi svoj kutak za čitanje
U mom slučaju, to je bila udobna fotelja u dnevnoj sobi. Kad god bih sjela u tu fotelju, znala sam da je to moje vrijeme za čitanje. Bez obzira na to koliko malen ili velik taj trenutak bio, važno je bilo da sam ga imala.
Budi fleksibilna
S bebom u kući, stvari se mijenjaju iz dana u dan. Ono što je funkcioniralo jučer možda neće funkcionirati danas, i to je u redu. Bitno je biti fleksibilan i prilagoditi se novonastalim okolnostima.
Pridruži se online zajednici
Povezivanje s drugim mamama koje prolaze kroz isto iskustvo može biti izuzetno korisno. Razmjena iskustava i podrška jedna drugoj može ti pružiti dodatnu motivaciju da nastaviš čitati. Ako još nisi dio book cluba, imaš volju, a ne tražiš stroge rasporede – jer za njih nemaš vremena – pridruži se online zajednici Ljepota čitanja.
Ne sudi samoj sebi
Nije uvijek lako pronaći vremena za čitanje s bebom u kući, i to je u redu. Ne osuđuj se ako ne stigneš pročitati toliko koliko si željela. Bitno je da si tu za svoje dijete i da si sretna i zadovoljna majka.
I za kraj…
Iako možda organiziranje vremena za čitanje s bebom u kući zahtijeva malo kreativnosti i prilagodljivosti – nije nemoguće. S malo truda i podrške, možeš nastaviti uživati u svijetu knjiga i istovremeno pružati ljubav i brigu svojoj obitelji. Ukoliko nemaš djecu, ali živiš užurbanim životnim stilom – saznaj kako se organizirati i pronaći vrijeme za čitanje iz ljubavi.