Self-help knjige i knjige o psihologiji mogu biti vrlo korisne za osobni razvoj i poboljšanje mentalnog zdravlja. Međutim, nije ih dovoljno samo pročitati nego zapamtiti i primijeniti ono što si naučio. U nastavku ti donosim savjete kako bolje zapamtiti pročitano i primijeniti tehnike koje si naučio iz self-help i psiholoških knjiga.
Napravi bilješke
Jedan od najboljih načina za zapamtiti ono što si pročitao su bilješke. Bilješke ti mogu pomoći da objediniš ključne točke i koncepte koji su ti najvažniji, a također će ti pomoći da se kasnije sjetiš onoga što si pročitao.
Poveži novi sadržaj sa svojim iskustvima
Drugi način kako bolje zapamtiti pročitano je povezivanje novog sadržaja sa svojim osobnim iskustvima. Povezivanje novog sadržaja sa stvarnim iskustvima i situacijama pomaže da se bolje razumije i da se uoče važni koncepti. Na primjer, ako čitaš knjigu o prevladavanju anksioznosti, pokušaj se sjetiti situacija iz svog života u kojima si se osjećao anksiozno i primijeni tehnike koje si naučio u knjizi.
Ponavljaj
Kada je u pitanju pamćenje, ponavljanje igra veliku ulogu. Ponavljanje ključnih točaka i koncepta koji su ti najvažniji pomaže da se bolje zapamte i primijene kasnije. Možeš pokušati ponavljati ključne koncepte naglas ili zapisati važne točke u bilješkama koje kasnije uvijek možeš ponovno pročitati. Odlično je i podvlačenje bitnih stvari, a osobno si često na marginama pišem situacije u kojima sam se i sama našla.
Primijeni ono što si naučio
Primjena onoga što si naučio u knjigama o self-helpu i psihologiji ključna je za dugoročni uspjeh. Ako ne primijeniš tehnike i koncepte koje si naučio, oni će ti vrlo malo pomoći ili uopće neće. Zato je važno da nakon čitanja knjige pokušaš primijeniti ono što si naučio u svoj život. Na primjer, ako čitaš knjigu o postavljanju ciljeva, pokušaj primijeniti tehnike postavljanja ciljeva u svoj osobni život.
Stvori plan primjene
Nakon čitanja knjige, stvori plan primjene za ono što si naučio. Planiranje kako primijeniti koncepte i tehnike koje si naučio može pomoći kod usvajanja novih navika i poboljšanja tvog mentalnog zdravlja. Na primjer, ako čitaš knjigu o upravljanju stresom, možeš stvoriti plan primjene koji uključuje vježbe opuštanja, meditaciju ili druge tehnike koje si pročitao u knjizi.
Raspravljaj s drugima
Raspravljanje o self-help knjigama i njihovim temma s drugima, može ti pomoći u procesu učenja i pamćenja. Razgovaraj s prijateljima ili članovima obitelji o knjigama koje si pročitao ili o njihovim dijelovima pa podijelite svoje mišljenje i iskustva.
Prakticiraj kontemplaciju
Kontemplacija je proces razmišljanja i razmatranja o konceptima koje si naučio. Prakticiranje kontemplacije nakon čitanja knjige može pomoći u boljem razumijevanju koncepta i učvršćivanju tvog pamćenja. Pokušaj razmisliti o konceptima koje si pročitao i primijeniti ih na svoj život. Više o tome kako učiniti da zapamtiš ono što si pročitao u self help knjigama, možeš pročitati u ovom tekstu.
Slijedi savjete autora
Autori self-help i knjiga iz psihologije, često nude savjete o tome kako primijeniti koncepte koje su opisali u knjizi. Ako slijediš savjete autora veća je šansa da ćeš bolje razumijeti koncepte i primijeniti ih u svom životu. Nemoj biti previše skeptičan i otvori se novim idejama koje su predstavljene u knjizi.
Što kažu istraživanja?
Istraživanja su pokazala da čitanje self-help i knjiga iz psihologije može imati pozitivan učinak na mentalno zdravlje. Prema jednoj studiji objavljenoj u časopisu “Social Science & Medicine“, ljudi koji redovito čitaju knjige o samopomoći i psihologiji imaju manju razinu stresa i depresije, veće samopoštovanje i bolju kvalitetu života.
Osim toga, istraživanje objavljeno u časopisu “Personality and Social Psychology Review“, otkrilo je da čitanje knjiga o samopomoći može pomoći u povećanju emocionalne inteligencije, što može poboljšati vaše međuljudske odnose i kvalitetu života.
Više savjeta o knjigama i čitanju potraži na blogu.