“Dogodine u Havani“, naklade Sonatina, je roman koji nudi intiman pogled na Kubu kroz oči dvije žene iz različitih vremenskih perioda. Autorica Chanel Cleeton priča priču o ljubavi, gubitku i nadanju koje se proteže kroz decenije turbulentne kubanske povijesti.
Elisa Perez: Vrtlog Revolucije
U prvom poglavlju romana “Dogodine u Havani”, upoznajemo Elisu Perez, mladu i hrabru kćerku bogatog šećernog magnata. Smještena u revolucionarnu Havanu 1958. godine, Elisa se suočava s političkom nemirnošću koja je zahvatila Kubu. Kroz njene oči, svjedočimo padu starog poretka i usponu Fidelovog revolucionarnog režima. Elisa, koja sanja o većoj pravdi i slobodi, upušta se u zabranjenu ljubavnu aferu s revolucionarom. Njena intimna priča isprepliće se s političkim otporom protiv diktatora Batiste, a Elisa se nalazi između lojalnosti prema obitelji i želje za promjenom.
Marisol Ferrera: Putovanje Identiteta
U drugom poglavlju, selimo se u suvremeno vrijeme i pratimo Marisol Ferreru, unuku Elise Perez. Marisol dolazi na Kubu kako bi ispunila posljednju želju svoje bake – da rasprši njen pepeo na mjestu koje je Elisa smatrala domom. Kao osoba koja je odrasla u izgnanstvu u SAD-u, Marisol suočava se s kontrastom između idealizirane slike Kube koju je naslijedila od svoje bake i složene stvarnosti koju pronalazi na licu mjesta. Kroz Marisolino putovanje, istražujemo pitanja identiteta, pripadnosti i snage obiteljskog nasljeđa. Ona se suočava s izazovima i pokušava razumjeti svoje mjesto u zemlji koja je istovremeno strana i domaća.
Kroz vrijeme i emocije: Sudar dvaju svjetova
U trećem poglavlju romana “Dogodine u Havani”, autorica Chanel Cleeton vješto povezuje priče Elise i Marisol, stvarajući emotivnu i duboko osjećajnu priču. Kroz vremenske linije i sukobe političkih i društvenih sila, Cleeton nam pruža intiman uvid u ljubav, gubitak i nadu koje se protežu kroz desetljeća turbulentne kubanske povijesti. Dok Elisa prolazi kroz raspad privilegirane klase i gubitak doma, Marisol se suočava s istraživanjem svoje povezanosti s Kubom i pronalazi iznenađujuće prilike za svoju budućnost. Kroz njihove priče, autorica nas podsjeća na snagu ljudskog duha i sposobnost suočavanja s izazovima koje donose politička previranja i promjene.
Između ljubavi i gubitka
“Dogodine u Havani” je izrazito emotivan roman. On prikazuje strastvenu ljubavnu priču koja je duboko pogođena političkom neizvjesnošću i socijalnim nemirima. Također, istražuje teme obitelji, naslijeđa, žrtve, identiteta i mjesta koje zauzimamo u svijetu. Cleeton je vrlo vješta u stvaranju atmosfere – može se gotovo osjetiti toplota, vidjeti prelijepe plaže, čuti zvuk glazbe i osvetiti opojni miris kubanske hrane. Kroz oči Elise i Marisol, osjećamo bol i radost, strah i nadu, gubitak i pronađene prilike. Kao rezultat svega toga, “Dogodine u Havani” je potresna priča o ljubavi i gubitku, povijesni roman koji odražava turbulentnu prošlost Kube i moćno svjedočanstvo o ljubavi prema domovini. Ovo je knjiga koja će vas dugo držati poslije čitanja, ostavljajući vas s novim poštovanjem prema onima koji su suočeni sa gubicima i izazovima koji dolaze s političkim previranjima i promjenama.
Više osvrta pronaći ćeš OVDJE.
Prijevod s engleskog: Jelena Pataki
Pročitaj što kažu članovi Book klub a Ljepota čitanja
Autorica me jako emotivno uvukla u priču.
Ella
Izvrstan balans između zanimljive povijesne podloge i ljubavne priče.
Laura
Jako dobro opisani politički događaji iz prošlosti.
Fatima