“Lektira za roditelje” domaće mlade autorice Marije Kozlek je zaista emotivna i potresna knjiga koja istražuje složenost ljudskih odnosa i suočavanje s teškoćama unutar obitelji. Autorica se zaista hrabro upustila u teme poput disfunkcionalnosti u obitelji, dječjeg maltretiranja i osobnih izazova s kojima se suočava malena djevojčica Stella. Knjiga je pisana upravo iz perspektive osamogodišnjakinje, što dodaje poseban ton priči, odnosno, omogućava nam da doživimo svijet kroz njezine oči.
Izazovi odrastanja
Djevojčica je suočena s izazovima kao što su obiteljski problemi i vlastiti kompleksi zbog seboreje, zbog čega je školski vršnjaci maltretiraju i zbog čega nosi težak teret na svojim ramenima.
Kad si drukčiji, onda si odbačen.
Emocionalnu napetost dodatno pojačava odnos s ocem koji ima ljubavnicu i nestabilnu majku koja jedino iskazuje sreću kada je s njom susjed Leon, udovac bez djece. Ova priča otkriva složenost odrastanja u nezdravom okruženju te prikazuje kako takvi događaji mogu oblikovati emocionalni i psihološki razvoj djeteta.
Djetinjstvo, obitelj, vršnjačko nasilje
Željela bih naglasiti kako ova knjiga istražuje važne teme – djetinjstvo, obitelj, ljubav i samoprihvaćanje. Kroz priču o rušenju dječjih snova, autorica nam želi ukazati na potrebu za podrškom i razumijevanjem unutar obitelji kako bi se izgradio snažan temelj za emocionalni razvoj djece kako bi se u školi i drugim kasnijim životnim situacijama djeca znala nositi sa stresom, izrugivanjem, odbacivanjem.
Nemoj mi kvariti raspoloženje kao tata, molim te.
Mala Stella, osim što se suočava s vršnjačkim maltretiranjem, izražava dubok unutarnji strah od usporedbe odraslih i drugih vršnjaka s drugom djecom u školi. Očito je da je pod pritiskom očekivanja, što dodatno pojačava njezinu emotivnu ranjivost. Nepostojanje podrške roditelja na važnim događajima, poput predstave, ostavlja dubok trag u njezinom emocionalnom svijetu, izazivajući osjećaj napuštenosti i nesigurnosti.
Teško je živjeti s time kad razočaraš nekoga koga voliš, unatoč tome što govore da bi me voljeli i da sam najgora djevojčica na svijetu.
Zapažanje djevojčice o utjecaju oca na raspoloženje mame ukazuje na kompleksnost njihovog odnosa. Kada netko postane “kormilar” emocija, to može stvoriti disbalans u obitelji i dodatno otežati emocionalno blagostanje svih članova.
Tata je kormilar maminog raspoloženja.
Sve ove niti priče iz knjige “Lektira za roditelje” zajedno stvaraju složenu i duboko emotivnu sliku obitelji koja se suočava s brojnim izazovima, a djevojčica kao pripovjedač donosi nam intiman uvid u svoj svijet oblikovan obiteljskim dinamikama, nesigurnostima i težnjama za ljubavlju i prihvaćanjem.